nedeľa, 23 januára, 2022
No menu items!
Úvod Podnikanie Internetový podvodníci sú v poslednom období aktívnejší

Internetový podvodníci sú v poslednom období aktívnejší

Podvodníci na internete nikdy nespia ani počas pandémie, dôkazom toho je aj nárast pokusov o vylákanie citlivých informácií v tomto období.

„Je prirodzené, že tak ako v bankovníctve rastie miera digitalizácie, zvyšujú sa aj počty útokov v online priestore. Klientov však ubezpečujem, že v banke robíme maximum preto, aby sme ich peniaze ochránili. Dôležité je však aj to, aby boli ľudia obozretní a nenechali sa útočníkmi dobehnúť. Keďže tí sú čoraz rafinovanejší, pripravili sme pre klientov prehľad najčastejších situácií, s ktorými sa môžu stretnúť na internete,“ vysvetľuje Ján Adamovský, šéf bezpečnosti Slovenskej sporiteľne.

1. Výhry v súťažiach

Veľmi častým podvodom je tzv. súťaž s lákavými výhrami. Podvodníci sa pod zámienkou naozaj lákavej výhry stažia od ľudí vylákať číslo platobnej karty a citlivé údaje, ktoré následne zneužijú. Takže z potenciálnej výhry, hrozí riziko naopak nie malej straty. Preto nikdy nikomu neudávajte číslo vašej platobnej karty ani žiadne citlivé údaje.

2. Podvody na bazároch

V poslednej dobe sa množia podvody na internetových bazároch. Ako vypadá ukážkový scenár? Dáte do ponuky nejakú svoju vec, ktorú chcete speňažiť. Kontaktuje vás potenciálny kupca, ktorý hneď súhlasí s kúpou a všetkými podmienkami. Ale navrhne nový spôsob platby, kde vám pošle link na ktorom budete musieť zadať číslo vašej platobnej karty a citlivé údaje. Dávajte si preto pozor a ak natrafíte na podobný scenár, radšej ho ignorujte.

3. Emailové podvody

Veľmi obľúbený podvod vykonávajú cez email komunikáciu. Príde vám email so žiadosťou o finančnú pomoc, kde vám následne sľúbia násobne vyššie odškodnenie, ktoré nikdy neuvidíte. Alebo email od nejakého „právnika“, ktorý vás informuje o dedickom konaní „vašeho“ vzdialeného alebo zabudnutého rodinného príslušníka zväčša z Ameriky,Kanady kde vám sľubujú až niekoľko miliónové dedičstvo. Ideou toho to podvodu je vylákať od vás citlivé údaje a dokonca aj finančnú zálohu na právne zastupovanie v dedickom konaní.

Pamätajte si

Nikomu nedávajte svoje osobné údaje, citlivé údaje o platobných kartách. Nereagujte na podozrivé emaily, sms správy ani telefonáty.

Stali ste sa obeťou podvodu?

Ak aj napriek obozretnosti sa vám stalo, že ste sa stali obeťou podvodu, bezodkladne kontaktujte vašu banku alebo políciu.

Prihláste sa na odber noviniek!

Avatar
Andrej Srnkahttps://www.biznisspravy.sk
Redaktor www.biznisspravy.sk Podnikateľ, marketér, analytik.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Podujatia

Digitálny turizmus

Marketing - čarovné slovo, bez ktorého sa už dnes nezaobíde ani cestovný ruch. Ako získať výhodu, lojálnosť k produktu, službe k značke...

Myšlienkové mapy

V začiatkoch plánovania biznisu je jednou z najťažších úloh, zladiť nápady a víziu do uceleného podnikateľského zámeru. Dajte vášmu podnikateľskému projektu formu...

Reklama, ktorá vás odlíši

Reklama, ktorá vás odlíši Reklama sa stala prirodzenou súčasťou našich životov. Každým rokom sme viac vystavení väčšiemu množstvu...

Nebbia – z lokálnej firmy, do celého sveta

Príďte si vypočuť zaujímavý príbeh značky Nebbia, ktorá sa z lokálnej firmy vypracovala na celosvetovo pôsobiacu spoločnosť a jeden z najznámejších brandov...