nedeľa, 23 januára, 2022
No menu items!
Úvod Podnikanie Je lepšie založiť si živnosť (SZČO) alebo s.r.o.

Je lepšie založiť si živnosť (SZČO) alebo s.r.o.

Čo je živnosť

Podnikanie prostredníctvom živnosti sa uskutočňuje na základe živnostenského oprávnenia fyzickej osoby. Jedno živnostenské oprávnenie môže obsahovať niekoľko živností, či už voľných alebo viazaných. Výber vhodnej živnosti je rozhodujúci a je dobré na začiatku zvoliť typy živností, ktoré predpokladáte, že by ste mohli v budúcnosti využívať.

Voľné živnosti

Na získanie voľnej živnosti nepotrebujete žiadne vzdelanie ani predchádzajúcu prax

Viazané a remeselné živnosti

Sú to špecifickejšie typy živností na ktorých získanie je nutné vzdelanie alebo prax v danom odbore, prípadne potvrdenie, certifikát o odbornej spôsobilosti,

Čo je s.r.o

Eseročka je v preklade spoločnosť s ručením obmedzeným. Obchodná spoločnosť je právnická osoba s obchodným menom. S.r.o. sa povinne zapisuje do obchodného registra. V jednej s.r.o. môže byť viacero spoločníkov s rôznym firemným podielom.

Jednoosobová s.r.o.

Jedna z najrozšírenejších eseročiek je práve jednoosobová, jedná sa o s.r.o. s jedným spoločníkom. Daný spoločník môže zároveň figurovať vo viacerych s.r.o.

Živnosť alebo Eseročka

Najčastejšia otázka v začiatkoch podnikania, je vhodnejšie si založiť živnosť tzv. SZČO alebo s.r.o.? Kladie si ju každý začínajúci podnikateľ. Veľa krát je pomerne ťažko rozlíšiteľné, aká forma je najvhodnejšia.

Výhody založenia živnosti alebo s.r.o. vám prezradíme v článku aby ste sa vedeli správne rozhodnúť v samom začiatku podnikania.

Výhody a nevýhody živnosti alebo s.r.o.

Založenie živnosti

Ak sa pozrieme na rýchlosť akou vieme založiť podnikateľskú formu a začať legislatívne správne podnikať, jednoznačne vyhráva založenie živnosti.

V porovnaní so založením s.r.o. je celý proces výrazne jednoduhší a rýchlejší.

Založiť živnosť môžete elektronicky, výhoda je v nižších poplatokch alebo ak si nie ste istý všetkými náležitosťami, môžete zájsť na príslušný živnostenský úrad vo vašom okrese a vybavíte všetko na počkanie.

Výsledkom bude založená živnosť s ktorou môžete hneď vykonávať podnikateľskú činnosť.

Náklady na založenie živnosti (Cena)

Pri založení tzv. v papierovej formne na živnostenskom úrade, vás bude stáť každá voľná živnosť 5€ a viazaná 15€.

Pri elektornickom zakladaní sa za voľnú živnosť neúčtuje poplatok a viazaná, remeselná živnosť vás vyjde na 7,5€.

Pozastavenie živnosti

Pri živnosti máte nárok aj na jej pozastavenie na dobu minimálne 6 mesiacom a maximálne 3 roky.

Zrušenie živnosti

Zrušenie živnosti je pomerne jednoduchý úkon, pokiaľ nemáte dlhy, ktoré by celý proces komplikovali.

www.unsplash.com

Zdaňovanie príjmov a odvody živnosti

Pri živnosti je zdaňovanie jednuduhšie a funguje formou progresívneho zdaňovania, takťiež výber alebo odmena nie je zdaňovaná. Prvý rok od založenia živnosti neplatíte žiadne odvody do sociálnej poistovne, do zdravotnej platiť musíte minimálne 66,78€ mesačne. Následne po uplynutí jedného roka vás čakajú odvody vo výške minimálne 202,26 €. Pri živnosti platí, čím viac zarobíte, tým viac odvediete.

Vedenie účtovníctva živnosti

Vedenie účtovníctva je pri živnosti jednoduhšie, stačí jednoduché účtovníctvo alebo daňová evidencia pri ktorej si uplatňujete skutočné výdavky. Druhá možnosť sú tzv. paušálne výdavky, čím nustnosť viesť účtovníctvo odpadá. Podnikateľ si môže uznať pri paušálnych výdavkoch 60% maximálne zo sumy 20 000€.

Paušálne výdavky pri živnosti

Sa oplatia ak predpokladáte, že budete mať pomerne nízke náklady.

Ručenie pri živnosti

Pri živnosti sa ručí celým majetkom t.j. aj súkromným a v prípade manželov aj celým súkromným spoločným majetkom.

Založenie s.r.o.

Náklady na založenie s.r.o.

Náklady na založenie sú oproti živnosti značne väčšie. Môžete využiť služby firiem, ktoré sa zakladaným s.r.o. špecializujú. Cena pri tomto spôsobe vás bude stáť približne 200€ v travní cca. 14 dní. Firma za vás prevezme značnú časť starostí pri zakladaní s.r.o.

Môžete zvoliť aj založenie s.r.o. svojpomocne. Pri tamto spôsobe neušetríte mnoho peňazí, skôr možno naopak. Môže sa vás stať, že niekde v procese spravíte chybu, ktorá vás bude stáť dodatočné peniaze a celý proces sa vám tak môže predražiť oproti tomu koľko by ste zaplatili za jej založenie špecializovanou firmou napr. firmou Firmáreň.

Ako si založiť s.r.o. svojpomocne

Podrobný postup ako si dokážete založiť vlastnú s.r.o. svojpomocne pre vás pripravujeme.

Pozastavenie s.r.o.

Pozastaviť s.r.o. ako takú nedokážete. Jediná možnosť je zrušenie ale odpredanie.

Zrušenie s.r.o.

Proces zrušenia s.r.o. je značne komplikovanejší v porovnaní zo zrušením živnosti. Celý proces kvôli zákonným lehotám trvá niekoľko mesiacov, môže presiahnuť aj hranicu 6-9 mesiacov.

Jednoduhší spôsob je s.r.o. predať. Pokiaľ má vysporiadané záväzky, slušnú históriu a pekné obraty, môžete ju dokonca predať za zaujímavú cenu.

Zdaňovanie príjmov s.r.o.

Výber financií alebo tzv. odmena konateľa sa v prípade s.r.o. zdaňuje 7%. Daň z príjmu až 21%.

Vedenie účtovníctva s.r.o.

Pri s.r.o. je nutné vedenie tzv. podvojného účtovníctva. Princíp podvojného účtovníctva je, že podnikateľ platí dane bez ohľadu na to, či mu boli uhradené faktúry od klientov.

Vrátenie DPH z neuhradených faktúr

Niektoré nariadenia sa v čase upravujú a to, čo bolo roky platné a brané ako fakt, už dnes nemusí platiť. Príkladom toho je možnosť nárokovať si vrátenie DPH z faktúr ktoré vám neboli uhradené a vy si tak dokážete znížiť danú stratu.

Ručenie majetkom pri s.r.o.

Ručenie iba samotným majetko firmy sa zdá byť bajväčšia výhoda pri s.r.o. avšak už ani to nie je tak úplne pravda.

„Konateľ je povinný vykonávať svoju činnosť s odbornou starostlivosťou tak, aby predchádzal vzniku škody na strane spoločnosti, ktorú riadi. V opačnom prípade je konateľ zodpovedný celým svojim majetkom za škodu, ktorú spôsobí pri výkone svojej funkcie, čo popisuje ustanovenie § 135a zákona č. 513/1991 Zb. Obchodného zákonníka v znení neskorších predpisov.“

Základné imanie v s.r.o.

Pri živnosti nemusíte vkladať na začiatok žiadne financie ako je tomu pri založení s.r.o. a nutnosti vlžiť 5000 €. V skutočnosti sa to rieši tak, že konateľ prehlási vklad imania priamo do pokladne spoločnosti.

www.pixabay.com

Platca DPH v s.r.o.

Platcom DPH podľa paragrafu 4 sa automaticky stanete ak:

Výška dosiahnutého obratu za posledných najviac 12 predchádzajúcich po sebe idúcich kalendárnych mesiacov je 49 790 eur a viac.

Môžete taktiež požiadať aby ste sa stali platcom DPH pri nedosiahnutí daného obratu. Daňový úrad posúdi vašu žiadosť a pri kladnom vyrozumení vám pridelí IčDPH.

Paragraf 7a

Paragram 7a budete potrebovať ak nadobúdate napríklad služby v tuzemsku z iného členského štátu.

Príkladom je reklama na Facebooku:

  • zaplatíte si reklamné kampaň na Facebooku za 100€ a z tejto sumy ste povinný odviesť DPH v štáte nadobudnutia služby t.j. na Slovensku

Výsledný verdikt živnosť alebo s.r.o.

Ak ste začínajúci podnikateľ, je vhodné začať so živnosťou. Máte rok na to aby ste zistili, či chcete podnikateľskú činnosť vykonávať aj ďaľej a v opačnom prípade jednoducho skončíte podnikanie.

Z pohľadu perspektívy podnikania je vhodnejšia s.r.o. jednak budí lepší dojem v očiach partnerov aj klientov.

V konečnom dôsledku je samotné rozhodnutie na každom začínajúcom podnikateľovi.

Zoznam voľných živností vo formáte PDF:

Zoznam viazaných živností vo formáte PDF:

Zdroj: www.minv.sk

Prihláste sa na odber noviniek!

Avatar
Andrej Srnkahttps://www.biznisspravy.sk
Redaktor www.biznisspravy.sk Podnikateľ, marketér, analytik.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Podujatia

Digitálny turizmus

Marketing - čarovné slovo, bez ktorého sa už dnes nezaobíde ani cestovný ruch. Ako získať výhodu, lojálnosť k produktu, službe k značke...

Myšlienkové mapy

V začiatkoch plánovania biznisu je jednou z najťažších úloh, zladiť nápady a víziu do uceleného podnikateľského zámeru. Dajte vášmu podnikateľskému projektu formu...

Reklama, ktorá vás odlíši

Reklama, ktorá vás odlíši Reklama sa stala prirodzenou súčasťou našich životov. Každým rokom sme viac vystavení väčšiemu množstvu...

Nebbia – z lokálnej firmy, do celého sveta

Príďte si vypočuť zaujímavý príbeh značky Nebbia, ktorá sa z lokálnej firmy vypracovala na celosvetovo pôsobiacu spoločnosť a jeden z najznámejších brandov...